همیشه بگو ان شا اله

فرهنگ خوبیه بین ما ایرانیها و مسلمانان و یا یا حتی ....!همین که می خوایم تو یه مسابقه شرکت کنیم ، یا کاری را به  فردا و یا آینده موکول کنیم یا حتی قراره تو امتحان کنکور یا درسی و ..... غیره شرکت کنیم ورد زبونمون میشه ذکر خدا و کلمه دوست داشتنی ((ان شا االه ).دیروز امتحان کنکورپیام نوری ها بود نکته جالبی که دیدم این بود که تقریبا 90 در صد این جوونها قبل از شروع امتحان گوشه ای مشغول ذکر گفتن و یا خلوت با خدای خودشون  بود

[تصویر: s8zgnn408ssvliuc67o.jpg] 

ولی شاید اگه این جوانها قرار بود برن یه پیاده روی عمومی و یا ورزشگاه و یا هر جای دیگه که استرسی نداشتن بنظرتون شرایط اینجوری بود کسی فکر شیطنت نبود !!عینک درسته من فکر کردم که این کار مقطعی ه و لی با خودم گفتم خب بالاخره تواین ساعت تو کل کشور خیلی دلهاست که الان توجهشان  به خداست !!البته خودم هم جزوشون بودم ها !!! اومده بودم نخونده ملا بشم !!!تعجب واسه همینه که همیشه میگیم ان شا اله ....اگه خدا بخواد ....کخب عقل هم حکم میکنه انسانی که از زاد خودش خبر نداشته از مرگ خودش هم خبر نداشته باشه بنابراین همیشه هر کاری را در هر لحظه ای که بخواهیم انجام بدیم میگیم ان شا اله ...اگر خدا بخواهد .... پس کم وبیش می‌توان گفت «إن شاء الله» گفتن یک فرمان و سفارش اکید است. هر که با قرآن آشنا باشد می‌داند خداوند چقدر تأکید دارد! در یکی از مواردی که خداوند به سختی بر آن تأکید دارد خواست و اراده خود خداست خدا بر خواست خود اراده دارد و اگر جملاتی را که در قرآن درباره اراده و خواست خداوند است کنار هم بچینید، پی به صفات جالبی از ذات خداوند و آشکار نمایی بخشی از معمای آفرینش خواهید شد.
خدا بارها در قرآن می‌ فرماد  هر مصیبتی بر شما وارد می‌شود خواست خداست. هر عملی که انجام می‌دهید و هر سرنوشتی که بدان می‌رسید به خواست خداست یا همون تقدیری که ما انسانها بارها در زندگی روزمره  ازش بعنوان تقدیر یاد میکنیم !!!قلب. البته نباید با جبر و احتمال مشابه کرد !!. منظور خداوند از این آیات درباره انسان، اجازه خداوند است که هیچ امری بدون اذن خداون امکان پذیر نیست . هر راه که ما گزینش می‌کنیم خداوند اجازه گزینش و دستور  آن را قبلا داده است  داده است و به عبارتی خواست خدا در انجام کار بوده است و این به معنی تحمیل و جبر اراده خدا بر درخواست ما نیست!
ان شا اله که همشون توامتحان کنکور و زندگیشون موفق و سربلند باشن

((ان شاءاله ))

 

/ 2 نظر / 17 بازدید
گل یخ

[لبخند]سلام و روز به خیر خدا قوت انشاالله هفته ی خوبی داشته باشید [گل]

گل یخ

[لبخند]خوووووووووووووووب به سلامتی پس بالاخره رفتید مرحله ی بعد انشاالله موفق باشید در تمام مراحل زندگی [گل][گل]