پیامبر (ص) می فرماید:

 

madine-b2.jpg

  پیامبر(ص) چون می خواست به مجلسی وارد شود و با مردم ملاقات کند, به آراستگی ظاهر خویش توجه وافری داشت, در آینه می نگریست, موی ها و محاسن مبارکش را شانه می زد, لباس تمیز و مرتب می پوشید و چنان خویش را معطر می ساخت که از مسافتی دور, بوی خوش عطر آن حضرت به مشام می رسید.
    
    یکی از یاران پیامبر(ص) می گفت: «قبل از این که حضرت به مسجد وارد شود, ما خبردار می شدیم, زیرا بوی عطرش می پیچید و ما را متوجه ورودش می ساخت.»
    
    محبوب ترین عطرها نزد آن حضرت(ص) مشک بود. مشکدانی داشت که پس از هر وضو بلافاصله آن را بدست می گرفت و خود را معطر می ساخت, در نتیجه چون خانه را ترک می کرد, بوی خوش آن در معبر آن حضرت(ص) منتشر می شد.
    
    از امام صادق(ع) نقل است هزینه ای که آن حضرت(ص) برای تهیه عطر می پرداخت, بیش از آن مقداری بود که برای تهیه خوراک صرف می کرد.
    
    به طور کلی آن حضرت(ص) بوی خوش را دوست می داشت و از بوهای بد متنفر بود.
    
    در روایتی به علی(ع) فرمود: «یا علی! جمعه ها خود را خوشبو کن, زیرا این سنت من است و تا زمانی که بوی آن از تو نمایان باشد, برایت حسنه می نویسند.» 
    
    امام صادق (ع) در روایت دیگری فرمود: آن حضرت موهای خویش را چندان بلند نمی نمود که محتاج فرق باز کردن باشد, جز در یک مورد و آن هنگامی بود که کفار قریش از ورود آن حضرت(ص) به مکه ممانعت کردند, چون حضرت احرام بسته بود و نمی خواست تقصیر کند, تا سال بعد که حج به جای آورد همچنان موی خود را باقی گذارد و در این دوران فرق خویش را از وسط باز می نمود.
    
    خود آن حضرت(ص) فرمود: «خداوند دوست دارد هرگاه بنده اش می خواهد به ملاقات برادرانش بشتابد, خود را آماده نماید و به جمال بیاراید». 
    
    به آراستگی موها سفارش می کرد و می فرمود: «سر و سیمای خویش را اصلاح کنید, کسی از شما شارب (سبیل) خویش را بلند نکند, زیرا شارب بلند پناهگاه شیطان (میکروب) خواهد بود. گرفتن شارب آن چنان که لب آشکار شود سنت است. کسی که موی دارد, یا آن را کوتاه کند و یا به خوبی سامان دهد. شانه زدن مستحب است و برای هر نماز –واجب یا مستحب- پاداش دارد.»
    
    پیامبر(ص) به مردی نگریست که محاسن بلندی داشت, فرمود: «چه می شد اگر محاسنش را اصلاح می کرد؟» خبر به آن مرد رسید. محاسنش را اصلاح کرد که نه بلند بود و نه کوتاه. سپس به به دیدار آن حضرت(ص) آمد. پیامبر(ص) با دیدنش با یاران فرمود: «این گونه اصلاح کنید.»
    
    می فرمود: «لباس های خود را بشوئید، موهای خود را کوتاه کنید، مسواک بزنید, آراسته و پاکیزه باشید, زیرا یهودیان چنین نکردند و همسرانشان بدکاره شدند.» از مردان می خواست تا ناخن هایشان را کوتاه کنند و از زنان می خواست تا ناخن هایشان را بلند نمایند و آن را زینت و آرایش می دانست.
    
    به بانوان اجازه داده بود تا موی سر خویش را رنگ بزنند و دستان خود را خضاب کنند تا دستانشان مانند دست مردان زمخت نباشد و نزد شوهران خود آراسته باشند.
    
    رسول خدا(ص) در تفسیر زینت در آیه «خذو زینتکم عن کل مسجد» فرمود: مراد شانه است. شانه زدن روزی را فراوان می کند, موی را نیکو می سازد, حاجت را روا می کند, نیروی مردانگی را تقویت می نماید, بلغم را برطرف می کند و برهوش انسان می افزاید.

/ 14 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دانشجو

با سلام ممنون به وب ما سر زدید... شما همون مشتری دائم وبلاگ می هستید ؟ آخه تازه وب سایتتون رو معرفی کردید[سوال][سوال] در هر حال وب خوبی دارید خوشحال می شم تبادل لینک کنیم [گل]

شاپسری از وزوان (محمد)

سلام از اینکه به وبم سر زدین و نظر گهربارتونو گفتین ممنونم . عشق خطرناکه اما با همه ی خطرناکیش حس قشنگیه . وب شمام بسیار زیبا و آموزنده بود . محمدی باشی [گل]

علی(آدمکها)

همراه شو عزیز همراه شو عزیز.تنها نمان به درد.کاین درد مشترک هرگز جدا جدا درمان نمی شود.دشوار زندگی هرگز برای ما بیرزم مشترک آسان نمی شود.تنها نمان به درد.همراه شو عزیز. همراه شو همراه شو همراه شو عزیز.همراه شو عزیز تنها نمان به درد.کاین درد مشترک هرگز جدا جدا درمان نمی شود.دشوار زندگی هرگز برای ما بی رزم مشترک آسان نمی شود.....هموطن بازهم میتوانیم منو تو ما شویم؟ به ما بپیوندید. برای پیوستن به این حرکت جمعی وبلاگ نویسان ، کافیست به دو آدرس پایین مراجعه کنید...منتظر حضور سبزت دوست هموطن...باري ديگر فرصتي است براي با هم بودنمان، فرصتي" براي فردا "، براي ساختن فردا. فرصتي ديگر تا ثابت کنيم ايران هنوز براي همه ايرانيان است .فرصتي تا ثابت کنيم حضورمان بارو رتر و سبز تر است از تيغ تيز همه تحديدها و رد صلاحيت ها. ما ايستاده ايم با همه چراها و بايد ها و نبايد هاhttp://www.persianweblog.ir/sympathy/#election http://persianreform.com